Ulubione równanie profesora
Czym tak właściwie jest matematyka?
Jest to pytanie niezwykle kłopotliwe,
więc najlepiej zasięgnąć profesorów języka,
lecz zdania ich bardzo kłótliwe.
Jedni profesorowie powiedzą o niej tak,
drudzy na przekór im trochę inaczej.
Trzeci jeszcze im na opak
użyją terminologii bliźniaczej.
Bo gdy tylko sinusy rozgryziemy
i wielokrotności jedenastki,
to głębiej w materiałach znajdziemy
z liczb ujemnych pierwiastki.
Ale matematyka to nie tylko twierdzenia.
Potrzeba kogoś, kto by je wygłaszał.
Potrzeba kogoś, kto zadaje ćwiczenia.
Potrzeba kogoś, jak profesor Marszał.
Wybitny pedagog i nauczyciel,
co kochał matematykę z całych sił.
Szachów i filozofii wielbiciel,
Jan Marszał wielkim matematykiem był.
Miłosz Wierzbiński 3A
27 kwietnia 2021r. o godzinie 10 w I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sieniewicza w Łańcucie odbyła się gala finałowa XXXVI Konkursu Matematycznego im. prof. Jana Marszała.
Profesor Jan Marszał urodził się 14 września 1906 r. w Białobrzegach koło Łańcuta i w tym mieście ukończył Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza. Studiował na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie uzyskał dyplom magistra filozofii w 1933 roku. Od maja 1931 roku był asystentem tego uniwersytetu. W latach 1934-1939 pracował jako profesor w Gimnazjum w Rybniku i Jabłonkowej. W czasie okupacji był członkiem Powiatowej Komisji Oświaty i Kultury w Łańcucie oraz kierownikiem tajnego nauczania, odpowiedzialnym za szkolnictwo średnie. W 1945 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel matematyki w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza w Łańcucie, gdzie w latach 1963-68 pełnił funkcję dyrektora. Profesor odszedł 13 listopada 1980 roku. Jego śmierć miała wymiar symboliczny: zmarł bowiem w pokoju nauczycielskim zapisując słabnącą ręką tuż przed wyjściem na lekcję temat w dzienniku.
Organizatorami konkursu są nauczyciele matematyki w I LO w Łańcucie: Tomasz Sergiew oraz Monika Wyczarska wspierani przez dyrekcję szkoły oraz władze powiatowe.
W obecnej edycji konkursu wzięło udział 163 uczniów – pasjonatów matematyki województwa podkarpackiego. Laureatami zostało 34 uczniów ze szkół: I LO Przemyśl, II LO Mielec, IX LO Rzeszów, LO Ropczyce, KLO Jarosław, I LO Łańcut, LO Ustrzyki Dolne, ZST Leżajsk, II LO Dębica, I LO Rzeszów, I LO Jarosław, II LO Rzeszów, LO Boguchwała i IV LO Rzeszów.
W uroczystości, oprócz laureatów oraz ich nauczycieli, wzięli udział zaproszeni goście. Byli wśród nich pan Adam Krzysztoń – Starosta Łańcucki, pan Robert Szajnar z Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Łańcucie, pan Stanisław Kusiak – wicedyrektor PCEN w Rzeszowie, pan Adam Kawałek – nauczyciel matematyki, konsultant PCEN w Rzeszowie, pan Andrzej Rybka – dyrektor Stowarzyszenia Dolina Lotnicza, dr Eugeniusz Śmietana – twórca konkursu i Honorowy Przewodniczący oraz przedstawiciel posła na sejm RP pana Kazimierza Gołojucha.
Laureaci odebrali nagrody z rąk zaproszonych gości, a zostały one ufundowane przez władze powiatowe i pana posła Kazimierza Gołojucha. Wieloletni nauczyciel matematyki w I LO w Łańcucie dr Eugeniusz Śmietana wręczył dodatkową nagrodę, zbiór zadań własnego autorstwa naszemu uczniowi – Krzysztofowi Lalickiemu.
Serdecznie gratulujemy.
Organizatorzy
Monika Wyczarska
Tomasz Sergiew