You are currently viewing Z kulturalnej łączki….

Z kulturalnej łączki….

Cieszy aktywność Sienkiewiczaków na wielu polach, w tym również w rodzinnych miejscowościach. W działającym od kilku lat w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie Teatrze Sioło występują również uczniowie i absolwenci I Liceum, znani nam dobrze ze szkolnej sceny. Ostatnia premiera to „Wesele” na motywach słynnego utworu Stanisława Wyspiańskiego wyreżyserowane przez Anetę Adamską i Macieja Szukałę. W koncepcji inscenizatorów dramat zyskał dodatkowy wymiar: do I aktu, prezentującego uczestników weseliska w podkrakowskich Bronowicach, została wprowadzona nowa postać. Helena Wilczek – sędziwa mieszkanka Rakszawy zagrała samą siebie wspominając młodzieńcze lata, gdy wydano ją zamąż. Opowiedziała o miejscowych zwyczajach i tradycjach weselnych, a w końcu przeistoczyła się w Chochoła nadając mu kształt wedle własnego pomysłu. Ten zaskakujący pomysł okazał się trafiony, połączył „literackie” weselisko z prawdziwym życiem.

W głównych rolach Pana Młodego i Panny Młodej zobaczyliśmy Makarego Pelca i Anię Szląskiewicz. Makary– urodzony aktor dysponujący bogatym emploi, świetnym głosem, czujący się na scenie jak ryba w wodzie, znakomicie wcielił się w Lucjana Rydla, umiejętnie go swoją grą charakteryzując. Ania – jako Jagusia Mikołąjczykówna była urocza, naiwna i realistycznie postrzegająca świat, w odróżnieniu od świeżo poślubionego męża, czyli taka, jak Wyspiański ją sobie wyobraził. Ale odtwórcy głównych ról to nie jedyni Sienkiewiczacy na rakszawskiej scenie. W pełną werwy, roztańczoną druhnę wcieliła się Lilianna Pelc (2b), zaś rewelacyjnym, żywiołowym drużbą okazał się Maksymilian Kulka (3ap). W ich wykonaniu skoczne weselne tańce i wartkie dialogi zachwycały dynamiką, świeżością, autentyzmem.

Na scenie rakszawskiego GOKiCz spotkali się aktorzy- przedstawiciele różnych pokoleń i dowiedli, że miłość do sztuki nie zna ograniczeń wieku! Świetna scenografia, skoczna muzyka i chwytajace za oczy stroje dopełniły efektu! Długo brzmiące po zakończeniu spektaklu brawa i prawdziwie weselna uczta przygotowana dla uczestników widowiska – zwieńczyły niewątpliwy sukces rakszawskich artystów.

Gratulujemy Makaremu i Ani, Lili i Maksymilianowi, i, rzecz jasna, reżyserom i innym aktorom!

Jest jeszcze jedna świetna wiadomość: 23 października 2021 o godz. 19 w Sali Teatralnej ZSTG w Rakszawie będzie możliwość uczestniczenia w tym świetnym spektaklu!