Wraz z ciepłym powiewem wiosny, 6 kwietnia, dotarła do Łańcuta 11 -osobowa grupa francuskich licealistów z Lycée Briacé w Landreau wraz z dwoma profesorkami- opiekunkami. Uczniowie Briacé przyjechali do I Liceum Ogólnokształcącego w ramach programu Erasmus +, aby rozwijać kompetencje społeczne, kulturowe i językowe w zakresie języka angielskiego.
Profesorka Filipińska, wspierana przez panią Dyrektor, profesorkę Kruk oraz profesorów języka angielskiego, panie : Lew , Klimzę , Teichman, Olbrycht , Bemben, Kot oraz pana Ziajkę przygotowała bogaty i ciekawy program pobytu francuskich Gości.
Podczas wspólnych lekcji, opracowanych przez naszych anglistów, przedstawiliśmy Podkarpacie i obejrzeliśmy prezentację regionu Kraju Loary, opowiedzieliśmy o rodzimych legendach i duchach polskich zamków. Zaserwowaliśmy gościom dania kuchni polskiej ,objaśniając szczegółowo sposoby ich przygotowania( prawdziwą furorę zrobiły pierogi, zapiekanki oraz sernik). Gry i zabawy językowe pozwoliły nam się zintegrować i bliżej poznać.
Francuska grupa złożyła wizytę w Starostwie Powiatowym, zwiedziła Muzeum- Zamek w Łańcucie, Muzeum Rodziny Ulmów i Skansen w Markowej, Kraków , Wieliczkę, Muzeum Auschwitz- Birkenau, Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz w Rzeszowie oraz Muzeum Archeologiczne w Krzemionkach Opatowskich i Sandomierz. Wzięła udział w koncercie symfonicznym w Filharmonii Podkarpackiej.
Week- end, spędzony w domach polskich uczniów, obfitował w liczne atrakcje przygotowane przez Rodziny: uczestnictwo w lokalnych imprezach, wycieczki w Bieszczady i do Przemyśla, kibicowanie podczas zawodów sportowych, wyprawy do stadniny koni i grillowanie. W sobotę, piękna pogoda pozwoliła na harce wokół szkolnej lipy: nauczyliśmy naszych francuskich kolegów tańczyć poloneza oraz kultową „belgijkę”, pląsaliśmy w rytmach „Makareny” i tańców bretońskich. Pobyt u Rodzin był doskonałą okazją do zapoznania Gości z naszą kulturą, typowymi potrawami i obyczajowością oraz do wielogodzinnych konwersacji w języku angielskim i francuskim ( z elementami języka polskiego i migowego)
Francuzi zachwycali się polską kuchnią, pięknem i czystością naszych miast, zabytkami, standardem Bursy Szkolnej, w której mieszkali , gościnnością Polaków i obfitością terenów zielonych . Zapewniali, że kilka rozwiązań naszego szkolnego życia spróbują przenieść na rodzimy grunt: szkolne miejsca relaksu, roślinność w szkole i w jej otoczeniu, zdjęcia klasowe, muzyka na przerwach, koncerty szkolne….
16 kwietnia, na łańcuckim dworcu, pożegnaliśmy naszych francuskich przyjaciół. Nie obyło się bez łez, zapewnień o „dozgonnej przyjaźni ” i obietnic powrotu do Polski i Łańcuta….
Pozostaną piękne wspomnienia ze wspólnie spędzonego czasu!
PS: Szczególnie gorące podziękowania dla wszystkich naszych uczniów i Ich Rodziców , zaangażowanych w przyjęcie francuskich Gości, a także dla tych, którzy towarzyszyli i pomagali w organizacji przedsięwzięcia! Brawo Wy!!! Brawo My!!!