You are currently viewing JĘZYKI TO MAPA DROGOWA KULTURY. XI JĘZYKOMANIAK I III KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ TO POTWIERDZA.

JĘZYKI TO MAPA DROGOWA KULTURY. XI JĘZYKOMANIAK I III KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ TO POTWIERDZA.

Języki to mapa drogowa kultury. Mówią nam skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają. Te słowa Rity Brown są jednym z tysięcy aforyzmów, które określają i podkreślają wagę znajomości języków obcych. Zebrani na Gali kończącej XI Językomaniak i III Konkurs Piosenki Obcojęzycznej z pewnością nie mają najmniejszej wątpliwości słuszności tego stwierdzenia, wszak mają świadomość wagi znajomości kodów umożliwiających komunikację, pozwalających wchłaniać wiedzę i poruszać się w globalizującym się świecie.

Rangę uroczystości podkreślili znakomicie goście:

Pani Barbara Pilawa – Kraus – Wicestarosta Łańcucki,  Pan dr Sławomir Schultis- kierownik Studium Języków Obcych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Pani dr Agnieszka Gernand z WSIiZ  Rzeszowie,  Pan Łukasz Indycki  z Wydawnictwa Macmillan, Pani Joanna Szymańska z Wydawnictwa Oxford, Pan Marcin Bąk reprezentujący Firmę SupraBrokers i – rzecz jasna – laureaci zmagań lingwistycznych wraz z opiekunami. Powitała ich, zaprezentowała i dokonała otwarcia uroczystości Dyrektor I Liceum Pani Maria Buk-Kalinowska. Gala honorująca laureatów obu konkursów była równocześnie świętem języków w wersji pisanej, mówionej i – tej bardzo miłej dla ucha – w wersji śpiewanej.

Tradycja konkursów lingwistycznych trwa już w Naszym Liceum drugie dziesięciolecie, Pani Prof. Edyta Teichman zainaugurowała te niezwykle popularne zawody przed jedenastu laty zapewne nie wyobrażając sobie wtedy, że w kolejnych edycjach weźmie udział około tysiąca lingwistów z powiatu łańcuckiego i przeworskiego oraz kilkudziesięciu już uczniów z Ukrainy.

Przy okazji Językomaniaka zrodził się nowy pomysł na promowanie nauki języków obcych poprzez piosenkę. Wielu spośród nas właśnie oglądając filmy i słuchając muzyki doskonali znajomość języka Szekspira, Daniela Craige’a, Amy Winehouse czy Erlinga Haalanda.

Każda droga jest dobra by osiągnąć cel – biegle posługiwać się językiem, który przestaje być obcy. Jedną z możliwości jest teatr – Sienkiewiczanki z klasy 2d wraz ze swoimi nauczycielkami języków obcych przedstawiły spektaklik Szuflada Szymborskiej, który powstał jako pokłosie udziału kadry I LO w projekcie Erasmus+. Zaprezentowały w nim „inną Szymborską” – bawiącą się wraz ze swoimi szkolnymi przyjaciółkami słowem tworząc m.in. tzw. Lepieje. Wybrzmiały również wiersze Noblistki w wielu językach: angielskim, niderlandzkim, rosyjskim, francuskim i hiszpańskim i oczywiście polskim. 

Podczas Gali członkowie jury i zaproszeni goście wręczyli laureatom i wyróżnionym dyplomy i nagrody, a zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać nagrodzonych piosenek. Ważną częścią uroczystości były wystąpienia gości, sponsorów i jurorów. Wszyscy podkreślali rangę konkursu i wagę znajomości języków obcych.

Składamy serdecznie podziękowania tym, którzy przyczynili się do wspaniałego przebiegu Gali: przybyłym laureatom wraz z opiekunami, przedstawicielce samorządu łańcuckiego, jurorom, sponsorom, gospodarzowi salki teatralnej ks. Grzegorzowi Garbaczowi, Pani Marii Kątnik-Ożóg ze Starostwa Powiatowego w Łańcucie za pomoc w drukowaniu dyplomów, Sienkiewiczakom, którzy jak co roku wsparli organizację Gali i dostarczyli wiele radości żywiołowymi tańcami po jej zakończeniu.

Lista laureatów na stronie I LO.

Do zobaczenia za rok!