You are currently viewing IX edycja Językomaniaka z ważnym ukraińskim akcentem!

IX edycja Językomaniaka z ważnym ukraińskim akcentem!

Już za nami zmagania IX Językomaniaka. Jak zwykle towarzyszyła nam radość, że możemy gościć w murach u Sienkiewicza tych, którzy doceniają wartość języków, a warto dodać, że 49. młodych poliglotów ze szkół powiatu łańcuckiego  i Przeworska zmagało się z zawiłościami języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i rosyjskiego.

Choć cieniem na naszym życiu kładzie się wojna za wschodnią granicą, jednak czerpiemy satysfakcję z faktu, że wśród Sienkiewiczaków coraz więcej jest koleżanek i kolegów z Ukrainy, którzy podjęli naukę i włączają się w wiele licealnych inicjatyw. Nie zabrakło też ich w Językomaniaku – próbowali swych sił w teście z języka angielskiego i rosyjskiego.

Na uroczystość rozpoczęcia konkursu złożyło się wystąpienie dyrektor I Liceum Pani Marii Buk-Kalinowskiej, powitała ona uczestników i przypomniała krótko historię konkursu, którego inicjatorką i główną organizatorką jest Edyta Teichman, nauczycielka języka angielskiego. Miłym akcentem był utwór muzyki klasycznej wykonany przez Witalinę Czowban, uczennicę klasy 3ap pochodzącą z ukraińskiego Mukaczewa.

Nasi goście – nauczyciele opiekunowie uczestników Językomaniaka, podczas zmagań uczniów z zadaniami konkursowymi, mieli okazję poznać artystów z Ukrainy, pana Wasyla Czowbana i panią Mariję Szwyrdak i wysłuchać ich recitalu. Rozpoczął się on od poruszającej piosenki „Podaj rękę Ukrainie”

Sze ne wmerła, ne wmerła Ukraina,
Kiedy razem, jesteśmy jak rodzina,
Jest nadzieja, co wiecznie przypomina,
Sze ne wmerła, ne wmerła Ukraina.

Słuchaczy porwały nie tylko umiejętności muzyczne Wasyla i wokalne Mariji, ale też ładunek emocjonalny wykonywanych utworów, brawurowo zagrane tango przez niewidomego artystę spotkało się z wielkim aplauzem uczestników. 

Nagrania umieszczamy i zachęcamy do wysłuchania: >>

Tym sposobem Językomaniak nabrał zupełnie nowego wymiaru: nie tylko stał się przedsięwzięciem międzynarodowym, ale też zapoczątkował współpracę z przyjaciółmi – Ukraińcami również w dziedzinie szeroko pojętej kultury. 

Gala, na której zostaną ogłoszone wyniki IX edycji konkursu odbędzie się 27 kwietnia 2022 o godz. 12. Już dzisiaj zapraszamy, atrakcje gwarantujemy!