„Lekcja o Funduszach Europejskich”  w naszej szkole!

Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VII”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne zrozumieją czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń. Zapoznają się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich. Dowiedzą się także o dedykowanym wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Idea akcji opiera się na szczegółowo zaprojektowanych scenariuszach zajęć i materiałach dydaktycznych. Nasza placówka otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych: broszury, upominki dla uczniów, gry planszowe, a także konspekt lekcji, na podstawie których przeprowadzone zostaną ciekawe i niekonwencjonalne zajęcia.

Po zrealizowanych lekcjach, nauczyciele wraz z uczniami będą mogli wziąć udział w konkursie pn. „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w lokalnej przestrzeni. Dla autorów najciekawszych prac,  organizatorzy przewidzieli wartościowe nagrody, które będą wspierać edukację w szkołach.

Więcej informacji o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

Oto rezultat pracy uczniów I LO po ukończeniu projektu:

Nazwa

Strefa zdrowia i relaksu – Łańcut przyjazny i atrakcyjny

Zakres

Projekt ma obejmować teren miasta Łańcuta, a jego głównym celem jest zwiększenie atrakcyjności i użyteczności przestrzeni w mieście. Planowane jest stworzenie Strefy Zdrowia i Relaksu w centrum miasta w parku. Byłaby ona miejscem atrakcyjnym zarówno dla mieszkańców miasta, jak i dla przyjezdnych. Oprócz strefy projekt zakłada rozmieszczenie w mieście użytecznych obiektów takich jak ławki solarne i punkty informacji historyczno-turystycznej.

Skrócony opis

 Strefa zdrowia i relaksu oferowałaby  miejsce do wypoczynku w cieniu, możliwość oddychania powietrzem z umiejscowionej obok tężni, informację turystyczną oraz możliwość wypożyczenia gier planszowych. Ponadto po mieście zostałyby rozmieszczone  zadaszone ławki solarne i punkty informacji turystycznej, czynne bezpłatnie przez całą dobę.

Opis szczegółowy

Strefa zdrowia i relaksu powstałaby w parku, blisko centrum informacji turystycznej. Znajdzie się w niej tężnia, aby korzystający oddychali zdrowym, nasyconym cennym mikroelementami powietrzem. W ten sposób miłe spędzanie czasu będzie jednocześnie miało pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wokół tężni znajdą się stoliki przy których można będzie coś zjeść, odpocząć i porozmawiać lub pograć w gry planszowe. Latem miejsce to będzie świetnym schronieniem przed upałem i palącym słońcem. Jego zaleta polega również na bliskości lodziarni i innych lokali gastronomicznych. Gry będzie można wypożyczyć ze znajdującej się w pobliżu wypożyczalni będącej częścią punktu turystycznego. Ponadto znajdzie się tam ekran, na którym można będzie wyszukać informacje o historii miasta i jego najważniejszych zabytkach w formie elektronicznych broszur. Wyświetlane będą też bieżące informacje dotyczące działań podejmowanych przez władze  miasta Łańcuta, zapowiedzi i transmisje wydarzeń kulturalnych oraz reklamy promujące nasze miasto i dostępne w nim atrakcje. Drugim elementem projektu jest rozmieszczenie w różnych punktach miasta użytecznych obiektów, mianowicie ławek wyposażonych w panele słoneczne, dzięki którym wytworzą za darmo energię elektryczną, którą będzie można wykorzystać do naładowania telefonu lub laptopa. Ławki będą zadaszone wiatami, dzięki czemu stanowić będą również ochronę przed deszczem lub palącym słońcem w lecie. Ławki byłyby umiejscowione w najbardziej uczęszczanych obszarach miasta. Oprócz ławek projekt zakłada rozstawienie po mieście punktów informacji turystycznej, podobnych do tego w strefie zdrowia i relaksu. Byłyby one umieszczone w pobliżu różnych atrakcji turystycznych i zabytków w mieście, aby każdy przyjezdny mógł na własną rękę zwiedzić miasto wiedząc, co właściwie ogląda. Oferowałyby tez kieszonkowe mapy miasta.

Dlaczego warto zrealizować projekt

Projekt wart jest realizacji z kilku powodów. Po pierwsze poprawi funkcjonalność przestrzeni w mieście, a więc i umili codzienność w nim. Strefa zdrowia i relaksu jest czymś, czego w naszym mieście zdecydowanie brakuje – miejscem, gdzie można będzie odpocząć od zgiełku miasta i zadbać o swoje zdrowie. W wielu innych miastach są, posobne miejsca, przez co Łańcut pod kątem możliwości rekreacji wypada na ich tle mocno przeciętnie. Tak więc realizacja planu podniesie prestiż miasta w oczach zarówno mieszkańców i turystów. Łańcut stanie się bardziej atrakcyjny, przez co częściej chętniej odwiedzany będzie przez osoby spoza niego – jest tu bowiem mnóstwo bogactwa kulturalnego, historycznego i architektonicznego, o czym często nie wiedzą nawet jego rodowici mieszkańcy. Ponadto umieszczony w strefie  relaksu ekran informacyjny ułatwi mieszkańcom śledzenie na bieżąco informacji o tym, co dzieje się w mieście.

Do kogo skierowany jest projekt

Projekt skierowany jest do wszystkich osób przebywających w Łańcucie – zarówno mieszkańców i przyjeżdżających do niego turystów. Młodszym z nich zapewni możliwość rozrywki i odpoczynku, starszym zaś poszerzenia wiedzy o mieście i okolicy oraz poprawy zdrowia.

Jak mieszkańcy skorzystają na projekcie

Mieszkańcy skorzystają przede wszystkim poprzez poszerzenie wachlarza możliwości spędzenia wolnego czasu w mieście. Dla przykładu uczniowie, którzy po szkole czekają na autobusy do domu mogą spędzić ten czas pożytecznie – dowiadując się czegoś, rozmawiając ze sobą lub grając w rozwijające gry, np. szachy zamiast spędzając czas w Internecie, co jest szkodliwe dla oczu. Osoby starsze będą mogły wypoczywać przy tężni, co poprawi ich kondycję i pomoże w walce z wieloma dolegliwościami. Przyjeżdżający do miasta Łańcuta turyści będą mogli w łatwy i przyjemny sposób zwiedzać miasto na własną rękę i dowiadywać się wiele rzeczy o miejscach, które odwiedzają bez konieczności płacenia przewodnikowi. Porozmieszczane w mieście ławki solarne będą korzyścią dla każdego, komu nagle rozładuje się bateria w telefonie lub innym urządzeniu. Ogólnie rzecz ujmując cały projekt poprawi też popularność miasta i jego atrakcyjność zarówno w oczach turystów jak i potencjalnych mieszkańców. To z pewnością pomogłoby właścicielom lokali gastronomicznych i osobom świadczącym inne usługi.

Źródła finansowania

Pomysł mógłby zostać sfinansowany z budżetu samorządu miasta lub gminy Łańcut oraz dotacji europejskich. Pieniądze mogłyby pochodzić również z budżetu obywatelskiego. Można tez zbierać środki poprzez wolontariuszy.