You are currently viewing Święto języków obcych, języka polskiego i uniwersalnego języka muzyki.

Święto języków obcych, języka polskiego i uniwersalnego języka muzyki.

Gala nad galami!

27 kwietnia br. w naszym Liceum odbyła się Gala podsumowująca trzy konkursy. W ostatnich tygodniach wiele się działo na naszej szkolnej mapie kultury: odbyła się IX edycja  Językomaniaka, etap finałowy VI Dyktanda O Złote Pióro Henryka Sienkiewicza i I Konkurs Piosenki Obcojęzycznej ze słowem Miłość. Wzięło w nich udział blisko stu uczestników ze szkół podstawowych powiatu łańcuckiego i przeworskiego, cieszy nas niezmiernie, że wyzwanie podjęli w Językomaniaku i Konkursie Piosenki również nasi przyjaciele Sienkiewiczacy z Ukrainy.

Z radością odnotowaliśmy udział znakomitych gości: Barbary Pilawy – Kraus, wicestarosty Powiatu Łańcuckiego, dra Grzegorza Kwiatkowskiego Centrum Języków Obcych Uniwersytetu Rzeszowskiego, przedstawicieli wydawnictw: Joanny Szymańskiej (Oxford), Łukasza Indyckiego (Macmillan), sponsorów Sebastiana Pasternaka i Jakuba Stańkę z firmy Suprabrokers. W swych wystąpieniach podkreślali oni rolę języków obcych i zachęcali do poszerzania znajomości tych narzędzi porozumiewania się.

Najważniejszym akcentem było oczywiście wręczanie nagród zwycięzcom konkursów i gratulacje dla ich opiekunów. Wspólne zdjęcia na scenie i na naszej szkolnej ściance utrwaliły te chwile radości z sukcesu. Pełną listę laureatów IX edycji Językomaniaka zamieszczamy poniżej.

Uczniowie I LO z Ukrainy:

JĘZYK ANGIELSKI:

I miejsce:Julia Kuchta

II miejsce: Anastasia Zhuk i Dmytro Zabuga

III miejsce: Denys Zatolochnyi

Wyróżnienie: Witalina Czowban

JĘZYK ROSYJSKI:

I miejsce: Nazar Jewtuszenko

II miejsce: Diana Seniuk i Semen Shurubar

III miejsce: Dmytro Mokreniuk

Wyróżnienia:

1. Daria Jesipova

2. Gulnara Nasibova

3. Bohdana Duzhenko

Uczniowie szkół podstawowych:

JĘZYK ANGIELSKI:

I miejsce:
Maja Kobielska   SP nr 1 w Przeworsku
Antoni Kamiński  SP nr 2 w Łańcucie

II miejsce:
Julia Budzyńska  SP nr 4 w Łańcucie

III miejsce:
Marta Majkut    SP nr 2 w Łańcucie

Wyróżnienia:

1. Małgorzata Gęsicka SP nr 2 w Łańcucie

2. Radosław Krawczyński SP w Kraczkowej

3. Marta Lęcznar SP w Dąbrówkach

4. Jan Sokolik SP nr 4 w Łańcucie

5. Amelia Bar SP w Soninie

6. Aleksander Janicki SP nr 2 w Białobrzegach

7. Milena Dykiel SP w Kraczkowej

JĘZYK HISZPAŃSKI:

I miejsce:
Gabriela Sandomierska SP nr 4 w Łańcucie

II miejsce:
Wiktoria Filipek SP nr 4 w Łańcucie

JĘZYK NIEMIECKI:

I miejsce: Paweł Wytrykus SP nr 1 w Przeworsku

II miejsce: Małgorzata Maternowska SP nr 1 w Przeworsku

JĘZYK ROSYJSKI:

I miejsce:
Paulina Baran SP nr 4 w Łańcucie
Kinga Giża SP nr 4 w Łańcucie

Nie zabrakło oczywiście muzyki, laureaci I Konkursu Piosenki – Ania Fostyk, Nadia Bardjan, Wiktoria Domaradzka, Zosia Posiak, Sofija Leheza i Iwona Stopyra swoimi interpretacjami utworów o miłości w kilku językach zachwyciły publiczność. Brawom nie było końca!

Nie odbyłoby się święto języków obcych bez scenicznych wykonań słynnych perełek literatury. Klasa 1 e przygotowała współczesną komiczną wersję znanej bajki Kopciuszek, Otylia Hycka i Monika Harpula koncertowo przedstawiły Lokomotywę Tuwima w wersji francuskiej, Zosia Kotwica i Klaudia Kluz dowiodły, że wiersz noblistki Wisławy Szymborskiej pt. Nic dwa razy – choć brzmi całkiem inaczej – oznacza to samo, zachęca do życia pełną piersią, Karolcia Fryźlewicz  włoskim wierszem E poi fate l’ amore opowiedziała o miłości.

W  finale VI Dyktanda o Złote Pióro Henryka Sienkiewicza wzięło udział 26 uczestników ze szkół powiatu łańcuckiego i z Przeworska. I właśnie trzy uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Przeworska zostały laureatkami zmagań o tytuł Mistrza Ortografii 2022! I miejsce zdobyła Martyna Stelmach, II – Martyna Preisner, III – Jagoda Sznaj. Gratulujemy znawczyniom polskiej ortografii i ich opiekunkom, paniom Marcie Lasek i Monice Świtalskiej.

Uroczystość podsumowała Dyrektor I Liceum pani Maria Buk – Kalinowska. Gratulując laureatom i uczestnikom konkursów językowych i ich opiekunom podkreśliła potrzebę zdobywania kompetencji kluczowych, wagę dobrej znajomości ojczyzny – polszczyzny, doceniła piękno wokalnych popisów.

Nim padło sakramentalne: to już jest koniec!, Małgosia Drabik i Janek Rejman – wyborni konferansjerzy, zaprosili na kolejne edycje konkursów za rok!

Szczególne podziękowania składamy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Gali nad Galami:

Dyrekcji i nauczycielom I Liceum, szczególnie Edycie Teichman, Ewelinie Klimzie, Edycie Olbrycht, W. Kluz – Chłandzie oraz Monice Wyczarskiej, Magdalenie Filipińskiej i Dorocie Chłandzie.

Sienkiewiczakom, którzy czuwali nad przebiegiem i oprawą Gali: Małgorzacie Drabik i Janowi Rejmanowi, Emilce Paczosze, całej klasie 1e, akustykom i innym dobrym duszkom. 

Wsparli nas jak zwykle zaprzyjaźnieni pracownicy Starostwa, którym przesyłamy wyrazy wdzięczności.