You are currently viewing Nie zamilkło echo głosów z Ravensbrück….                    Sukces Julii Ogorzały w XI Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim „Polskie więźniarki w Ravensbrück”

Nie zamilkło echo głosów z Ravensbrück…. Sukces Julii Ogorzały w XI Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim „Polskie więźniarki w Ravensbrück”

Przeszłość, jeśli jej nie zapomnisz, staje się drogowskazem w przyszłość

Miło nam poinformować, że jako końcowy akord roku szkolnego 2021/22 wybrzmiała informacja o sukcesie JULII OGORZAŁY z klasy 1b w XI Ogólnopolskim Konkursie Historyczno- Literackim Kobiety w Ravensbrück.
W tym cieszącym się sporą popularnością przedsięwzięciu (nawet z powodu ilości prac przesunięto termin rozstrzygnięcia zawodów), Julia zdobyła trzecie miejsce za pracę Pisane sympatycznym atramentem. W pięknej literacko formie opowiedziała w niej o cierpieniu fizycznym i psychicznym więźniarek KL Ravensbrück – młodych dziewcząt przywożonych z całej Europy w miejsce, które stało się dla nich piekłem na ziemi. Patronką Konkursu jest dr Wanda Półtawska, harcerka, znana lekarka, przyjaciółka i współpracowniczka Ojca św. Jana Pawła II, autorka książki o pobycie w obozie pt. I boję się snów.
Nagroda za sukces jest niezwykła: we wrześniu Julia spotka się w Sali Włoskiej Opactwa Franciszkańskiego w Krakowie z organizatorami i zaproszonymi gośćmi (mamy nadzieję, że sędziwa, prawie stuletnia doktor Wanda Półtawska jak zwykle nie tylko przybędzie, ale też zwróci się do wyróżnionych uczestników konkursu z ważnym przesłaniem o wartościach) i tam odbierze dyplom i nagrodę. Ale równie ważną częścią wyróżnienia jest wyjazd na warsztaty historyczno-literackie do Ravensbrück. Czeka Julię też piękna wycieczka do Poczdamu, zwiedzanie perły architektury, pałacu Sans Souci – letniej rezydencji królewskiej. Ważnym elementem wyprawy będzie też spacer po Berlinie, wizyta w wybranych muzeach.
Warto dodać, że również Weronika Burghardt jest autorką drugiej pracy konkursowej, świetnej w warstwie zarówno faktograficznej jak i literackiej.
Sukces Julii Ogorzały poprzedziły nagrody innych Sienkiewiczanek w tym konkursie: : laureatką I miejsca została w 2018 roku Weronika Wierzbińska, Julia Olbrycht w 2019 zdobyła II miejsce, Iza Wyczarska w 2017 – wyróżnienie. Oby dobra passa trwała nadal!
Gratulujemy Julii serdecznie!