You are currently viewing I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza ZŁOTĄ SZKOŁĄ NBP

I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza ZŁOTĄ SZKOŁĄ NBP

21 czerwca 2021 Prezes NBP BP Adam Glapiński i jego zastępca Adam Lipiński na uroczystej gali ogłosili laureatów I edycji konkursu „Złota Szkoła NBP”. Niezmiernie cieszy, że wśród zdobywców certyfikatu jest I LO w Łańcucie.
Rywalizacja o tytuł Złotej Szkoły była niezwykła ze względu na liczbę uczestników: ponad czterysta szkół podstawowych i ponadpodstwowych stworzyło Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej składające się z minimum pięciu uczniów i dwóch nauczycieli i wzięło udział w zmaganiach konkursowych, których idea to aktywizowanie nauczycieli i uczniów do podejmowania działań kształtujących kompetencje ekonomiczne. Sienkiewiczacy Celina Bartman, Kornelia Bem, Łukasz Grad, Kamila Kordas, Maria Niemczak, Klaudia Szewczyk, Wojciech Trawka i Aleksandra Zych – pod opieką nauczycielki przedsiębiorczości i ekonomii Marty Kaczmarczyk, koordynatorki konkursu, od 18 stycznia br. do 30 kwietnia br. wykonali trzy zadania: spotkania z ekspertami, lekcje z ekonomią i szkolną debatę. Zadania te były podporządkowane hasłu I edycji Giganci finansów osobistych.

Na wyniki kilkumiesięcznych potyczek z ekonomią trzeba było poczekać do 21 czerwca 2021, kiedy podczas gali online (na której specjalnie dla uczestników występowała Wiki Gabor) Sienkiewiczacy dowiedzieli się, że zdobyli certyfikat i tytuł Złotej Szkoły NBP . W trakcie finałowej gali profesor Adam Glapiński, prezes NBP BP powiedział:
W tym roku zainaugurowaliśmy flagowy, ogólnopolski program edukacyjny „Złote Szkoły NBP”. Jego powstaniu towarzyszyła idea stworzenia sieci szkół, które staną się liderami w dziedzinie edukacji ekonomicznej. Wierzyliśmy, że przystąpienie do programu da zarówno nauczycielom, jak i uczniom impuls do wspólnego działania i postawi cel, do którego warto wspólnie zmierzać, mimo izolacji i konieczności zdalnego nauczania. Tym celem miała być popularyzacja wiedzy o finansach osobistych, czyli wiedza o tym, jak zadbać o własne pieniądze. Jak się bardzo szybko okazało, zechcieli Państwo podjąć wyzwanie i wywiązali się z niego znakomicie. Do programu zgłosili Państwo prawie 400 szkół ze wszystkich zakątków Polski, z małych miejscowości i z wielkich miast, szkoły podstawowe, średnie i branżowe. Przeprowadzili Państwo rekordową liczbę ponad 4500 zadań – to pięciokrotnie więcej niż regulaminowe minimum, angażując ponad 140 tysięcy uczniów. Dzięki Państwa kreatywności i zaangażowaniu finanse osobiste stały się tematem kilku tysięcy interdyscyplinarnych lekcji, setek spotkań z ekspertami, przedmiotem wielu rewelacyjnie przeprowadzonych debat. Udało się Państwu w czasie realizacji tych zadań zdobyć i przekazać ogrom praktycznej i niezwykle pożytecznej wiedzy o zarządzaniu własnymi pieniędzmi.

Gratulujemy Ambasadorom Edukacji Ekonomicznej i p. prof. Marcie Kaczmarczyk! Dziękujemy za wielomiesięczne działania zakończone zdobyciem dla I LO certyfikatu i tytułu Złotej Szkoły NBP! Wierzymy, że przyszły rok szkolny przyniesie wiele kolejnych sukcesów!