You are currently viewing Odsiecz wiedeńska – Sienkiewiczak edition

Odsiecz wiedeńska – Sienkiewiczak edition

Biorąc przykład z króla Jana III Sobieskiego, grupa dzielnych piechurów z oddziałów 2c, 3cp oraz 2a udała się na wycieczkę by odtworzyć wizytę wiedeńską z 1683 roku.

Między 6 a 9 czerwca Wiedeń ponownie został zdobyty, a najpiękniejsze jego atrakcje odkryte przez uczniów naszej szkoły. Począwszy od pałacu Schönbrunn, majestatycznej rezydencji rodziny Habsburgów, przez czarodziejskie uliczki wokół centrum, Muzeum Belvedere z wystawą prac najwybitniejszego austriackiego symbolisty Gustava Klimta, Muzeum Historii Sztuki, gdzie podziwiać można było m.in dzieła Rembrandta van Rijna, skończywszy na gwoździu programu – „Portecie infantki Małgorzaty” pędzla Diego Velazqueza. Młodzież zwiedziła też kościoły – wotywny Karola Boromeusza i katedrę św. Szczepana, budynki państwowe, m.in. siedzibę kanclerza, słynną Operę Wiedeńską czy też ratusz. Młodzi wojowie odbyli niezapomniany spacer po Wiedniu w blasku księżyca, połączony z podziwianiem Dunaju. Nie obyło się bez kawy po wiedeńsku i tortu Sachera – kulinarnego symbolu Wiednia.

Wszystko to zostało zwieńczone, jakżeby inaczej, wizytą na wzgórzu Kahlenberg, na którym każdy mógł się poczuć jak Jan III Sobieski, dowodzący swoją armią. Całość została opatrzona fachowym komentarzem Pani Małgorzaty Szmuc i nieodzowną pomocą i opieką Państwa Barbary Lew oraz Witolda Dudy.

Wrażenia z wycieczki pozostaną z pewnością z naszymi uczniami długo po zakończeniu ich edukacji w liceum, gdyż określenie, które najczęściej było przez nich powtarzane, to “niezapomniany” w kontekście wspólnie spędzonego czasu.

Wojciech Kamiński