You are currently viewing Eskapady Sienkiewiczaków – Ukraińców do Rzeszowa, królewskiego Krakowa i Warszawy!

Eskapady Sienkiewiczaków – Ukraińców do Rzeszowa, królewskiego Krakowa i Warszawy!

8 czerwca br. klasa, w której uczą się nasi przyjaciele Ukraińcy, udała się wraz z p. Dyrektor Marią Buk-Kalinowską i innymi opiekunami do Rzeszowa, by zwiedzić m. in. atrakcję stolicy Podkarpacia – Podziemną Trasę Turystyczną. Kryje ona w sobie liczne tajemnice: relikty średniowiecznych murów, ślady pożarów, kilkusetletnie cegły „palcówki”, ukryte przejścia, ba, nawet…. duchy! Zmodernizowany podziemny szlak skrywa legendy i historię związaną z miastem oraz regionem, które poznaje się na multisensorycznej ścieżce zwiedzania. Rzeszowskie Piwnice przeszły metamorfozę: stary szlak podziemny został w pełni zautomatyzowany, wzbogacony o multimedia, aplikacje oraz nową aranżację, co znacznie uatrakcyjniło pobyt Sienkiewiczaków pod płytą Rynku.

Upalny dzień sprzyjał nie tylko zwiedzaniu, konsumpcja kebabu i pysznych lodów na rzeszowskim Rynku, było dodatkową atrakcją wycieczki.

21 czerwca br. nasi ukraińscy uczniowie pod wodzą p. Dyrektor Marii Buk- Kalinowskiej zwiedzali Kraków. W sprzyjających warunkach pogodowych odbyli spacer po historycznych miejscach dawnej stolicy Polski: zwiedzili wzgórze wawelskie: poznali tajniki katedry, pochylili się w zadumie nad grobami królewskimi i innych bohaterów narodowych, wdrapali się na wieżę, gdzie przed pięcioma wiekami zawisł odlany z brązu Dzwon Zygmunta o wadze, bagatelka, jedenastu ton, odbyli spacer po Rynku Głównym, Sukiennicach i nieodległych krakowskich uliczkach, zachwycili się architekturą Bazyliki oo. Franciszkanów, jej wystrojem ze znanymi malowidłami i witrażami, będącym dziełem m. in. genialnego Stanisława Wyspiańskiego, popatrzyli w słynne papieskie okno na Franciszkańskiej 3.

Ważnym punktem krakowskiej eskapady była wizyta w WOMAI (World of my all inspirations ) – wyjątkowym centrum nauki i zmysłów. Tu, na dwóch wystawach, łączą się dwa przeciwstawne światy: światła i ciemności, inspirujące zwiedzających do odkrywania niesamowitych zjawisk naukowych, ale też edukujące i pokazujące, jak ważna jest akceptacja różnorodności na przykładzie spotkania z mrokiem, otaczającym niewidomych.

Wizyta w Krakowie nie mogłaby się obyć bez słynnych krakowskich obwarzanków, nie zabrakło lodów i innych rozkoszy podniebienia.

Być może losy zawiodą niektórych z uczestników wycieczki do tego cesarsko-królewskiego miasta na kontynuację nauki w szkołach wyższych, inni zaś pewnie będą chcieli tu powrócić, by lepiej poznać starą stolicę Polski z jej niezliczonymi atrakcjami turystycznymi.

Już po zakończeniu roku szkolnego, 27 czerwca br. nasi Ukraińcy udali się na kolejną czerwcową czterodniową wycieczkę – tym razem do Warszawy. To dzięki Fundacji Świętego Mikołaja, z którą od lat współdziała p. Grażyna Rajchel, szkolny pedagog, udało się pozyskać fundusze na zorganizowanie wyprawy do stolicy z licznymi atrakcjami turystycznymi, m. in. zwiedzaniem Zamku Królewskiego, oglądaniem panoramy Warszawy z punktu widokowego w Pałacu Kultury i Nauki, zajęciami w Centrum Nauki Kopernik, pobytem w warszawskim ogrodzie zoologicznym.

Żywimy nadzieję, że nauka w I Liceum, przyjaźnie tu zawarte i poznanie podczas turystycznych eskapad wybranych miejsc w Polsce, zapadnie Wam w pamięć i w serce, Kochani Przyjaciele z Ukrainy!

GALERIA ZDJĘĆ

RZESZÓW

KRAKÓW

WARSZAWA