You are currently viewing <strong>ŻEGNAJ, Szkoło, żegnaj Lipo……</strong>

ŻEGNAJ, Szkoło, żegnaj Lipo……

Zakończenie 115. roku szkolnego u Sienkiewicza.

Każdy koniec jest początkiem nowej historii

W upalny piątek 24 czerwca br., cała społeczność I Liceum uroczyście pożegnała rok szkolny 2021/22. Rok wyjątkowy pod wieloma względami: odnieśliśmy rozliczne sukcesy edukacyjne, ale też uczyliśmy się w cieniu pandemii i jak grom z jasnego nieba spadła wieść o wojnie tuż za naszą wschodnią granicą, wywracając wszystko do góry nogami!

Uczniowie klasy 2b wraz z wychowawcą, prof. Z. Pieczonką przygotowali program, w którym przypomnieli najważniejsze wydarzenia minionego roku. Jeszcze raz pogratulowali laurów w Olimpiadzie Historycznej Szymonowi Jurkowi i jego opiekunce p. prof. M. Szmuc. Przywołali niezwykłą aktywność Samorządu Szkolnego, który pod wodzą niezrównanych Wojtka, Gosi, Filipa i Julki dwoił się i troił, by szkolne życie było intrygujące, dynamiczne, artystyczne, zaskakujące, kolorowe, rozśpiewane…. Po prostu toczyło się koncertowo!

Sporo miejsca w kończącym naukę spotkaniu pod Lipą poświęcili uczniowie 2b Ukraińcom. Współczucie dla braci zza wschodniej granicy, chęć niesienia im pomocy – to kolejny ważny znak tego roku! Sienkiewiczacy poznawali nowe znaczenie słowa SOLIDARNOŚĆ, uczyli się działać jako wolontariusze, organizowali wsparcie i z radością przyjęli nowych przyjaciół – Ukraińców do naszej licealnej społeczności. Gdy na zaimprowizowanej pod Lipą scenie pojawiła się Sofija Leheza, utalentowana wokalnie koleżanka z dalekiego Charkowa, i zaśpiewała ukraińską piosenkę, zrobiło się energetycznie, a profesjonalizm Sofy wzbudził entuzjazm!

W imieniu klasy 1 OP podziękowania dla społeczności I Liceum przekazał Semen Shurubor, zaś wszyscy Ukraińcy poruszająco zaśpiewali nieformalny hymn czasu wojny „Czerwoną kałynę”. Wiktor Chmielarz kończąc występ, złożył wszystkim Sienkiewiczakom życzenia słonecznego lata, wielkiej wakacyjnej przygody, pięknych podróży i radosnego powrotu pod Lipę!

Dalsza część pożegnania roku należała do p. Dyrektor Marii Buk – Kalinowskiej. Nie zabrakło podsumowań, podziękowań, nagród, dyplomów, cenzurek z wyróżnieniem. Ważnym momentem było wręczenie listów gratulacyjnych państwu Magdalenie i Michałowi Jurkom, rodzicom Szymona, którzy byli gośćmi honorowymi uroczystości, zaś nasz Olimpijczyk (pełniący w tym uroczystym dniu zaszczytną funkcję chorążego Sztandaru I Liceum) przyjął z rąk p. Dyrektor nagrodę.

Wielu Sienkiewiczaków wyróżniających się w nauce zostało nominowanych do stypendiów: m. in. Prezesa Rady Ministra, Marszałka czy Starosty, kilkoro otrzymało nagrody za ogólnopolskie, wojewódzkie i szkolne konkursy. Nie zapomniano o utalentowanych artystycznie dziewczętach ze szkolnego teatru, odtwórczyniach ról z „Moralności pani Dulskiej” na Narodowym Czytaniu 2021.

Ważnym momentem było wręczanie przez p. Dyrektor i wychowawców świadectw z czerwonym paskiem tym Sienkiewiczakom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce.

Pani Maria Buk – Kalinowska podsumowała pobyt Ukraińców, podziękowała p. Irinie – tłumaczce i opiekunce, za czteromiesięczną pracę w I Liceum. Wyraziła wdzięczność wszystkim pracownikom i Sienkiewiczakom za całoroczny trud. Przekazała życzenia wakacyjne od Starosty Łańcuckiego p. Adama Krzysztonia i zaapelowała, by bezpiecznie spędzać lato.

Końcowym akordem uroczystości były pamiątkowe zdjęcia wykonane pod Lipą klasie 1 OP – po raz pierwszy w 115. letniej historii szkoły złożonej w całości z dziewczyn i chłopaków zza wschodniej granicy! I to jakich! Ech, zakręciła się łza w oku i Pani Dyrektor, i rodzicom Ukraińców, i im samym…. I wielu z nas….