You are currently viewing Julia Ogorzały odebrała w Krakowie nagrodę w XI Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim <i> Polskie więźniarki w Ravensbrück</i>

Julia Ogorzały odebrała w Krakowie nagrodę w XI Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim Polskie więźniarki w Ravensbrück

Ocalały nie po to, aby żyć, ale by dać świadectwo

Pod patronatem prof. Wandy Półtawskiej już po raz kolejny został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Pińczycach i Wojewodę Małopolskiego jako partnera Ogólnopolski Konkurs Historyczno-Literacki Polskie więźniarki w Ravensbrück. Podsumowanie jego XI edycji odbyło się 30 września br. w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Wzięła w nim udział Julia Ogorzały – laureatka III miejsca. Najpierw w bazylice św. Floriana przy ul. Warszawskiej została odprawiona msza święta w intencji kobiet więzionych w Ravensbrück, następnie podczas uroczystej gali w MUW zwycięzcom Konkursu wręczono nagrody.
Poruszające słowa do uczestników gali skierowała dr Wanda Półtawska, prawie 101. letnia ostatnia żyjąca więźniarka Ravensbrück. Przypominała młodym, że życie to wielkie zadanie dla każdego z nich:
Siedziałam prawie 5 lat w tym Ravensbrücku, zamknięta, ale ani na chwilę nie straciłam wolności, bo nic nie zrobiłam przeciwko sobie, i przeciwko wartościom, które były dla mnie ważne.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwracając się do Patronki Konkursu i laureatów powiedział: Dziękuję za wielkie świadectwo, jakie nam Pani Profesor przekazuje. To niezwykle ważne, by do młodych ludzi trafiała nauka św. Jana Pawła II, który mówił: „Jesteś dla siebie terenem działania”. Każdy sam wybiera swoją drogę. Każdy sam kształtuje swoje życie. We wszystkich jego wymiarach i niezależnie od warunków. Uczniowie szkół ponadpodstawowych uczestniczący w Konkursie mieli wypowiedzieć się na temat: „KL Ravensbrück – świat, gdzie człowiek przestaje być człowiekiem, a staje się odartym z godności numerem…”. Pani biografia jest najlepszym potwierdzeniem, że człowiek zawsze może ocalić swoje człowieczeństwo, jeśli będzie silny wiarą, nadzieją i miłością.
Spotkanie uświetnił występ artystyczny Anny Bystroń – Jajkiewicz i Bartosza Przytuły, którzy przy akompaniamencie Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Koziegłowach wykonali pieśni patriotyczne i wojenne.
Gratulujemy Julii i czekamy na relację z wyjazdu edukacyjnego do Magdeburga, Ravensbrück, Poczdamu i Berlina, który jest jedną z nagród dla zwycięzców Konkursu i ich opiekunów.