You are currently viewing DZIEŃ PATRONA A. D. 2022 – SIENKIEWCZ I HISTORIA

DZIEŃ PATRONA A. D. 2022 – SIENKIEWCZ I HISTORIA

Od lat święto Patrona Szkoły obchodzimy uroczyście, radośnie, zgodnie z wypracowanym ceremoniałem i bardzo różnorodnie! Ukazywaliśmy Sienkiewicza jako współtwórcę niepodległości i krzepiciela polskich dusz, poznawaliśmy go jako świetnego znawcę odległych epok z ich osobliwościami: wyborną kuchnią, mądrością medycyny ludowej, z zaintrygowaniem liczyliśmy Marie jego życia (oj, kochliwy był nasz Henryk!) i wyznaczaliśmy trasy podróży Litwosa (a spędził życie na walizkach!). Tegoroczna uroczystość skierowała naszą uwagę na historię w dziełach Litwosa i sposób jej przedstawiania przez naszego Patrona. Niezależnie od tego, czy Sienkiewicz prezentuje w swych powieściach najczystszą prawdę opartą na najrzetelniejszych źródłach, czy też łga okrutnie tworząc własną wizję dziejów – pozostaje najsłynniejszym pisarzem polskim, wielbionym na całym świecie i – rzecz jasna- naszym kochanym Henrykiem, Henryczkiem, Heniutkiem….
Zaczęliśmy Święto Patrona od VII Dyktanda o Złote Pióro Henryka. Po ortograficznych łamigłówkach miała miejsce Eucharystia w Kościele Farnym celebrowana przez księdza Tomasza Dzioba w intencji Patrona i społeczności Sienkiewiczowskiej.
Po powrocie do szkoły na scenę wkroczyli bohaterowie twórczości Patrona. Kolejnym powieściom Litwosa prezentowanym na szkolnej scenie towarzyszył historyczny komentarz.
Klasy pierwsze pokazały swoje talenty w konkursach prezentujących dawną modę – adekwatnie do wylosowanej powieści, klasy drugie przedstawiły piosenki ilustrujące Sienkiewiczowskich bohaterów, trzecie – scenki teatralne. Oprócz widowni bacznymi obserwatorami byli członkowie komisji konkursowych spośród grona pedagogicznego i reprezentujący samorząd. Klasy pierwsze olśniły pomysłowością w przedstawieniu bohaterów „Quo vadis”, „Krzyżaków” i Trylogii, jednak bezapelacyjne zwycięstwo odniosły klasy 1c („Ogniem i mieczem”) i 1e („Krzyżacy”), klasa 1b („Pan Wołodyjowski”) również zachwyciła nie tylko prezentacją samych bohaterów, ale też ich wyśpiewaną charakterystyką. II miejsce przypadło klasie 1a, a III -1d.
Spośród scenek teatralnych jury wskazało na arcyzabawne w wykonaniu 3c i 3a, i te dwie klasy zajęły I miejsce, II miejsce przypadło klasie 3b, III – 3d.
Jury oceniło również występy wokalne klas drugich (I miejsce klasa 2d) zachęcając przyszłych wykonawców do większego wysiłku w prezentacji utworów.
Piękne prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawce, jurorzy przyznali w konkursie na okładkę powieści Litwosa I miejsce – 2e, II miejsce – 3d, III miejsce – 3a i 2a. Konkurs plastyczny na plakat przedstawiający postać historyczną z dzieł Sienkiewicza wygrała 1b, wyróżnienie przyznano 1c.
Przedstawiciele wszystkich klas wzięli udział w konkursie wiedzy o dziełach Patrona. Najlepszymi znawcami „Quo vadis” okazała się drużyna z 1b, II miejsce zajęła 1a, III – 1d. Klasy drugie wykazywały się znajomością „Krzyżaków”, świetnie poradziła sobie drużna z 2a – I miejsce, II – 2d i III – 2c. Trzecioklasiści zmagali się z pułapkami z „Potopu” – bezkonkurencyjni okazali się przedstawiciele klasy 3a, II miejsce zajęła 3b, III – 3c.
Nie sposób nie docenić fantastycznych dzieł kulinarnych poszczególnych klas, które nie tylko cieszyły wzrok, ale też okazały się wyborne w smaku! Komisja miała twardy orzech do zgryzienia, jednak wydaje się bardzo zasłużone I miejsce dla klas 1c, 1d, 2b, 3d. II miejsce – 1b, 2a,2c, 3b, 3c, III miejsce – 1a, 1d, 2d, 2e, 3a.
Po emocjach konkursowych głos zabrała Pani Maria Buk – Kalinowska, Dyrektor I Liceum i podzieliła się refleksjami na temat Dnia Patrona. Nie szczędziła pochwał wspaniałym występom scenicznym Sienkiewiczaków, ich kulinarnym przysmakom, plastycznym dziełom, pogratulowała znawcom twórczości naszego Patrona, ale też przypomniała o obowiązku uczestniczenia w tym wielkim święcie społeczności szkolnej, bo bycie Sienkiewiczakiem zobowiązuje.
By tradycji stało się zadość -zanim kolejny Dzień Patrona przeszedł do wspomnień – odśpiewaliśmy piosenkę „Sokoły”, a nasz głos echem się odbijał na ukraińskich naddniestrzańskich stepach, dotarł nad Dniepr, Prut, Czeremosz, Słucz i Horyń!
Do zobaczenia za rok!
Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej kroniki Dnia Patrona!