You are currently viewing <i>TALENTY  JUTRA</i>

TALENTY JUTRA

W dniu 10 stycznia br. czterech uczniów z I Liceum: Szymon Jurek z 3d, Filip Szubart i Szymon Lenar z 2d oraz Karol Chudzik z 3a wraz z prof. Martą Kaczmarczyk uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu – Gali Finałowej „Talenty Jutra”.
„Talenty Jutra” to program, który powstał, by inspirować młodych ludzi do tworzenia innowacji i realizacji projektów naukowo-badawczych w naukach ścisłych i medycynie. Jego organizatorem jest powołana przez Bank Gospodarstwa Krajowego Fundacja Empiria i Wiedza.
Udział w gali finałowej konkursu ,,Talenty Jutra” wzięli polscy i zagraniczni przedstawiciele świata nauki. Jury wybrało 20 najlepszych projektów i przyznało nagrody o łącznej wartości pół miliona złotych, które ufundował Bank Gospodarstwa Krajowego. W konkursie wpłynęło prawie 100 wniosków w pięciu kategoriach: biotechnologia, informatyka i nauki inżynieryjno-techniczne, nauki biologiczne oraz nauki o zdrowiu i medycyna, nauki chemiczne oraz nauki o Ziemi i środowisku, nauki fizyczne i astronomia.

Uroczystość miała wyjątkowy charakter i oprawę, prowadził ją znany dziennikarz Maciej Kurzajewski, co dokumentuje wspólna fotografia.

Co prawda Sienkiewiczacy brali udział w Gali na razie tylko jako obserwatorzy, ale znakomite prelekcje, sesje plenarne, panele dyskusyjne prowadzone przez znanych naukowców z kraju i zagranicy z całą pewnością zachęciły naszych prymusów do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu projektów naukowo-badawczych.

Pobyt w Chorzowie zaowocował też zwiedzaniem Planetarium w Śląskim Parku Nauki. Planetarium Śląskie powstało w 1955 roku jako pierwsza tego rodzaju placówka w Polsce. Po czteroletniej modernizacji zakończonej w 2022 roku chorzowski obiekt jest jednym z najnowocześniejszych parków nauki na świecie. Nowoczesny system projekcyjny pozwala wyświetlić na sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd i zabrać widzów w najdalsze zakątki Wszechświata, przeżyć trzęsienie Ziemi, stanąć tuż przy prawdziwej błyskawicy, czy odbyć symulowany lot w kosmos.