You are currently viewing Gala  X edycji „Językomaniak to ja” i II Powiatowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej

Gala  X edycji „Językomaniak to ja” i II Powiatowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej

W pięknej sali teatralnej łańcuckiej Fary 24 kwietnia 2023 r. odbyła się uroczystość podsumowania dwóch konkursów o charakterze językowym: Językomaniaka i II Powiatowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej. Wzięli w niej udział znakomici goście: Starosta Łańcucki Pan Adam Krzysztoń, Pani Katarzyna Strzyżowska z rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania (członkini jury Konkursu Piosenki), Pan dr Sławomir Schultis, dyrektor Studium Języków Obcych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Pan  Jacek Stolarski- zastępca dyrektora Suprabrokers, firmy – sponsora Gali. Jak co roku, nagrody ufundowało także wydawnictwo Macmillan.

Oprócz ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród laureatom i wyróżnionym, na program złożył się piękny koncert piosenek ze słowem NIEBO w tekście i przesłaniu w wykonaniu uzdolnionych wokalnie ósmoklasistów z powiatu łańcuckiego i przeworskiego. Natomiast Sienkiewiczacy zadedykowali im bajkę „Czerwony Kapturek” w wersji rosyjskiej i brawurowo wykonany taniec „Footloose”.

Zarówno goście Gali, jak i Dyrektor I Liceum Pani Maria Buk –  Kalinowska podkreślili wagę i rolę języków obcych w dzisiejszym świecie  i wyrazili uznanie dla uczestników obu konkursów, którzy języki znają …. śpiewająco!

Przed dziesięcioma laty z inicjatywy Pani profesor Edyty Teichman w Szkole pod Lipą po raz pierwszy spotkali się młodzi lingwiści-gimnazjaliści, by sprawdzić swoją wiedzę z języków obcych. Szybko „Językomaniak” zdobył ogromną popularność i z roku na rok przybywa wspaniałych uczestników, którzy wiedzą, że współczesny świat zamknie się przed tymi, którzy go nie potrafią odczytać. A że jest różnorodny, trzeba go odczytywać w różnych językach, zatem trzeba je znać! I to nie tylko jeden, angielski czy dwa. Standardem staje się znajomość trzech języków nowożytnych! Z satysfakcją odnotowaliśmy, że uczestnicy konkursów mają tego pełną świadomość.

Pani profesor Władysława Kluz – Chłanda rozpoczęła natomiast w ubiegłym roku Konkurs Piosenki Obcojęzycznej, który przyciągnął w mury naszej Szkoły wielu uzdolnionych wokalnie uczniów szkół podstawowych z naszego regionu. Byli wśród nich również tacy, którzy zostali nagrodzeni w obu konkursach. Mamy nadzieję, że spotkamy się we wrześniu w murach naszego Liceum nie tylko z laureatami konkursów, ale także z pozostałymi uczestnikami, których od wygranej niejednokrotnie dzieliło zaledwie kilka punktów. Nie wszyscy mogą wygrać, ale wybór właściwej drogi to także początek sukcesu.