You are currently viewing NARODOWE CZYTANIE „NAD NIEMNEM” W GRONIE SIENKIEWICZAKÓW

NARODOWE CZYTANIE „NAD NIEMNEM” W GRONIE SIENKIEWICZAKÓW

W piątek 15 września mieliśmy szczególną okazję, by przeżywać kolejną, już dwunastą edycję Narodowego Czytania. Lekturą wybraną przez Parę Prezydencką została tym razem powieść Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”. Uroczystość odbyła się w sali teatralnej przy kościele farnym w Łańcucie. Słowo powitalne wygłosiła pani dyrektor Maria Buk-Kalinowska. Swą obecnością zaszczycili nas znamienici goście, którzy wspólnie z nauczycielami i uczniami I LO odczytali fragmenty utworu, opracowane przez prof. Justynę Pankiewicz.

Z wielkim podziwem obejrzeliśmy pięć scen filmowych nakręconych przez Bartosza Tendaja z klasy 4a, które powstały pod czujnym okiem prof. Małgorzaty Kopeć, m.in. w Kasynie Urzędniczym w Łańcucie, w Skansenie Zagrodzie-Muzeum w Markowej, a także w okolicach łańcuckiego Przedmieścia, Głuchowa i Woli Małej. W rolach głównych wystąpili uczniowie klasy 4a : Aleksandra Cyburt jako Justyna Orzelska, Karol Bar jako Jan Bohatyrowicz, Leon Leja jako Anzelm Bohatyrowicz, Natalia Pietraszek jako Marta Korczyńska, Magdalena Wojdyło jako pani Andrzejowa Korczyńska oraz Karol Chudzik jako Zygmunt Korczyński.  Sceny filmowe przeplatane były wybranymi fragmentami powieści Orzeszkowej, które odczytane zostały w iście aktorskim stylu przez Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Kazimierza Gołojucha, Starostę Łańcuckiego Adama Krzysztonia i Wicestarostę Łańcuckiego Barbarę Pilawę -Kraus, Elżbietę Dolatę, Ewę Chudzik, Bożenę Lauzer, Edytę Kucabę-Łyszczek, Annę Tomaszek-Furgał, Józefa Buka oraz naszych nauczycieli: Władysławę Kluz-Chłandę, Małgorzatę Kopeć, Edytę Jóźwiakowską, Urszulę Mach,  Justynę Pankiewicz, Jana Ciężara,  Piotra Domkę. Nie zabrakło też naszych uczniów, którzy znakomicie zaprezentowali swoje role, a byli to: Dorota Sopel, Oliwia Bednarska, Anna Fałda, Michał Klepacz, Szymon Socha z klasy 3c oraz Szymon Cynk z klasy 2c. W tekst lektury zasłuchali się razem nami: Tadeusz Pasieczny, Anna Plizga  i Paulina Oratowska.

Oprawę muzyczną stanowiły utwory wykonane przez niezawodny duet, czyli Alicję Zych (2b) i Szymona Cynka (2c), a także Magdalenę Wojdyło ( 4a), którym akompaniowali uczniowie z klasy 2b : Julia Szewczyk i Karolina Porada na gitarach oraz Jakub Kuźniar na klarnecie. Po zakończonej uroczystości miło było nam zaprosić wszystkich gości do stołu państwa Korczyńskich i państwa Bohatyrowiczów.

Szczególne podziękowania składamy na ręce pani Joanny Kluz, która udostępniła młodym aktorom pomieszczenia muzealne Kasyna Urzędniczego, a także pani Irenie Pelc-Kozłeckiej pracownikowi Skansenu Zagrody – Muzeum w Markowej, panu Józefowi Bukowi za wypożyczenie strojów z Teatru Dramatycznego w Krzemienicy oraz pani Edycie Jóźwiakowskiej za pomoc w nagrywaniu filmów. O smakołyki na stołach Korczyńskich i Bohatyrowiczów, przygotowanych przez panią Małgorzatę Kopeć i panią Justynę Pankiewicz, zadbały pani Elżbieta Buk, pani Urszula Mach i pani Maria Buk-Kalinowska. 

Kolejne Narodowe Czytanie już za rok. Serdecznie zapraszamy.

Galeria I

Galeria II