You are currently viewing Wesołą nowinę, Bracia słuchajcie….

Wesołą nowinę, Bracia słuchajcie….

Świąteczny czas w I Liceum

Choć za oknem pejzaż zupełnie nie przypomina zimowego, choć temperatura uparcie pnie się ponad zero, choć śnieg pozostaje mglistym wspomnieniem, jednak Sienkiewiczacy odczuwają bliskość świąt Bożego Narodzenia już kilka dni przed przerwą w lekcjach. Hol przypomina krainę śniegu swym pięknym wystrojem, blaskiem lampek, zapachem jedliny. Trwają gorączkowe przygotowania do koncertu zainicjowanego przez prężnie działające przewodniczące samorządu szkolnego, słychać dźwięki ćwiczącego kolędy zespołu muzycznego i śpiew solistek, trwają próby do jasełek pod wodzą Siostry Ewy i Księdza Tomasza….

W czwartek 21 grudnia br. niesie się śpiew, płyną melodie i te głęboko zakorzenione w polskiej tradycji świątecznej, i te współczesne covery bożonarodzeniowe, towarzyszy im taniec i brawa publiczności. Warto było zasiąść w hali gimnastycznej zamienionej na salę koncertową, by nacieszyć oczy i uszy pięknym koncertem…. Zdjęcia utrwaliły wykonawców, a serca przekaz muzyczny.

W piątek – jak co roku – szkolne jasełka. I jak co roku niezwykłe! Już tytuł jest znaczący: Radio Judea. Choć przeniosły nas do krain geograficznych, gdzie rozgrywały się wydarzenia związane z przyjściem na świat Dzieciątka Jezus, jednak scenariusz nadał im współczesny wymiar, wskazując tym na uniwersalny charakter wydarzenia w Betlejem sprzed ponad dwóch tysięcy lat! 

Wszyscy zaangażowani w to wielkie przedsięwzięcie teatralne (z muzyką i tańcem oraz nowoczesną techniką i przekazem radiowym) otrzymali potężny aplauz zebranej licznie widowni, na co w pełni zasłużyli. Odsyłamy do zdjęć, które – choć świetnie wykonane przez szkolnego fotografa Miłosza, tylko w części oddają dynamikę wydarzeń rozgrywających się na scenie.

Oczywiście w tym wyjątkowym dniu nie zabrakło życzeń świątecznych skierowanych do społeczności Sienkiewiczowskiej przez Panią Dyrektor Marię Buk – Kalinowską, nauczycieli I Liceum i przewodniczących samorządu Julę Kurek i Sarę Orłoś. Później – wigilie w klasach, z wychowawcami, opłatkiem, tradycyjnymi daniami…

Kolejna karta szkolnego życia została zapisana. Rok 2023 powoli przechodzi do historii z całym swym pięknem i smutkiem, radością i bólem, z niemilknącymi odgłosami wojen i niekończącym się działaniem ludzi dobrej woli na rzecz pokoju i dobra. A jaki będzie 2024?….