You are currently viewing SPRAWOZDANIE Z FESTIWALU EKOLOGICZNEGO

SPRAWOZDANIE Z FESTIWALU EKOLOGICZNEGO

W dniu 16 kwietnia 2024 roku odbył się Festiwal Ekologiczny. Został on zorganizowany w Sali gimnastycznej (pogoda nie pozwoliła na organizację na boisku szkolnym) . Uczestniczyli w niej uczniowie liceum, zaproszeni uczniowie  ze szkół podstawowych, rodzice i zaproszeni goście .
 W ramach tego wydarzenia odbyły się:

  1. Konkurs wiedzy o odnawialnych źródłach pod hasłem „Postaw na OZE”, dla uczniów naszej szkoły i uczniów szkół podstawowych powiatu łańcuckiego
  2. Pokaz mody ekologicznej, połączony z konkursem na najlepszy projekt
  3. Konkurs na biżuterię pod hasłem „Daj drugie życie starym przedmiotom”
  4. Konkursy fotograficzne
  • Selfie z naturą
  • Woda źródłem życia
  1. Wykłady naukowe
  2. Nasadzenia roślin wokół szkoły

Całą uroczystość uświetniły występy: szkolnej orkiestry oraz szkolnego zespołu muzycznego

Ad.1 Konkurs dla uczniów szkól podstawowych był dwuetapowy. Pierwszy był w formie online. Zostali zaproszeni do niego wszyscy uczniowie szkół podstawowych powiatu łańcuckiego. Ostatecznie wzięło w nim udział 120 uczniów  z 12 szkół. Do drugiego etapu, który już odbywał się w dniu festiwalu o godzinie 8.00, zostało zakwalifikowanych 36 osób z 7 szkół. Wśród uczestników zostali wyłonieni laureaci I, II i III miejsca oraz wyróżnieni. W konkursie dla uczniów I LO wzięło udział 185 osób. Zostało przyznane  miejsce I, dwa miejsca II i jedno miejsce III .

Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe zakupione z otrzymanych funduszy z NFOŚiGW oraz z WFOŚiGW w Rzeszowie, które zostały wręczone podczas finałowej gali Festiwalu Ekologicznego

Ad.2 Podczas trwania Festiwalu został przeprowadzony pokaz mody ekologicznej. Uczniowie z klas licealnych przygotowali stroje i wcielili się w role modelek i modeli na zorganizowanym tzw. wybiegu. Stroje były bardzo pomysłowe i oryginalne a zarazem utrwalały zasadę segregowania śmieci oraz szansę na „drugie życie” zużytym wcześniej produktom. Były więc suknie balowe z worów na śmieci, z gazet, bibuł oraz przerobione ubrania z „sekendhendów”. Wszystkie były niesamowite i gromkie brawa widowni świadczyły, o wielkim uznaniu dla projektantów.

Projektanci najlepszych strojów otrzymali dyplomy  i nagrody rzeczowe zakupione dzięki funduszom z NFOŚiGW oraz z WFOŚiGW w Rzeszowie.

Ad.3 Konkurs na biżuterię wykonaną z odpadów, również wzbudził  zainteresowanie. Na konkurs wpłynęło 10 prac przygotowanych przez uczniów liceum. Wśród prac były kolczyki i  bransoleta z łupinek słonecznika, naszyjnik z nakrętek, czy starych gazet oaz wisior z kolczykami z puszki aluminiowej po napojach. Komisja konkursowa wytypowała laureatów I, II i III miejsca. Autorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe zakupione dzięki funduszom z NFOŚiGW oraz z WFOŚiGW w Rzeszowie.

Ad.4 Na konkursy fotograficzne wpłynęło łącznie 80 zdjęć w dwóch kategoriach. Większym zainteresowaniem cieszył się konkurs „Woda źródłem życia”. Komisja konkursowa w pierwszym etapie wytypowała najciekawsze i najładniejsze oraz zgodne z tematyką  zdjęcia do wydruku. Wśród tych zdjęć wybrano laureatów I, II, III miejsca oraz wyróżnionych. Autorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe zakupione dzięki funduszom z NFOŚiGW oraz z WFOŚiGW w Rzeszowie.

Ad.5 Podczas Festiwalu Ekologicznego odbyły się 3 wykłady:

  • dr Matusz Mołoń z Uniwersytetu Rzeszowskiego z Instytutu Biologii, mówił o żywności modyfikowanej genetycznie
  • dr Ryszard Prędki z Bieszczadzkiego Parku Narodowego prezentował formy ochrony przyrody w województwie podkarpackim, ze szczególnym uwzględnieniem BPN
  • mgr Karolina Palimąka z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wystąpiła z prelekcją pt. „Odnawialne źródła energii- droga do zielonej przyszłości”

Ad.6 Na zakończenie festiwalu wszyscy uczestnicy festiwalu, zaproszeni goście, uczniowie liceum oraz uczniowie szkół podstawowych wraz z opiekunami zostali zaproszeni do wzięcia udziału w sadzeniu wokół szkoły roślin, zakupionych wcześniej dzięki funduszom z NFOŚiGW oraz z WFOŚiGW w Rzeszowie. Nasadzenie roślin wokół szkoły w ramach Festiwalu Ekologicznego poprawiło estetykę otoczenia. Była to doskonała okazja do edukacji i budowania świadomości ekologicznej wśród uczniów, nauczycieli i społeczności lokalnej. Nowe rośliny wspomogą różnorodność ekologiczną wokół szkoły, poprawią mikroklimat, będą stanowić żywe laboratorium terenowe, w którym uczniowie będą badać zależności ekosystemowe oraz zdobywać praktyczne doświadczenie związane z ogrodnictwem ekologicznym.

ORGANIZACJA FESTIWALU EKOLOGICZNEGO ODBYŁA SIĘ DZIĘKI DOFINANSOWANIU WYDARZENIA PRZEZ

 NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Rzeszowie