Gdy przed dwunastu laty Prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski wraz z ówczesną Pierwszą Damą zainicjował pierwsze Narodowe Czytanie – wybierając epopeję narodową „Pan Tadeusz” Mickiewicza, chyba nikt nie przypuszczał, że to wydarzenie będzie mieć znamienne skutki: zapoczątkuje jedną z najbardziej kulturotwórczych akcji, gromadzących przy wybitnych dziełach klasyki polskiej setki tysięcy Polaków!
W sobotę 7 września w Ogrodzie Saskim obecnie urzędująca Para Prezydencka zainaugurowała już 13. edycję Narodowego Czytania, tym razem „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Jak z dumą podkreślił prezydent Andrzej Duda – po raz dziesiąty wraz z Pierwszą Damą rozpoczyna wydarzenie, które łączy Polaków w całej Polsce i na świecie wokół kanonu polskiej literatury. Wiemy już również, że Para Prezydencka wybrała już lekturę na Narodowe Czytanie 2025 – będzie to poezja Jana Kochanowskiego.
My, Sienkiewiczacy mamy również powody do dumy: otóż I Liceum było pierwszym uczestnikiem tej wspaniałej inicjatywy na terenie Łańcuta! Zaczęliśmy od czytania przez szkolny radiowęzeł „Pana Tadeusza” i „Zemsty”, ale już „Potopem” biliśmy rekordy Podkarpacia – czytaliśmy 36 godzin strona po stronie wraz z zaproszonymi gośćmi: absolwentami i rodzicami dzieje Kmicica na tle wojen polsko-szwedzkich. A więc stworzyliśmy kolejną tradycję, a przecież nasza Szkołą właśnie tradycją stoi. I w tym roku Sienkiewiczacy wzięli już udział w miejskich obchodach Narodowego Czytania prezentując obraz filmowy poświęcony III aktowi dramatu Słowackiego, ale ten piękny film będziemy jeszcze mogli zobaczyć przy innej okazji.
Dzisiaj – pozostajemy wierni zwyczajowi: czytamy wspólnie wybrane fragmenty „Kordiana” autorstwa Słowackiego – skądinąd niezwykłego romantycznego poety, który z sukcesem grał i wygrywał na giełdzie, kochał podróże i jako jeden z pierwszych Polaków wdrapał się w Egipcie na piramidę Cheopsa, zdobywał szczyty alpejskie i prowadził niekończący się bój o literacką palmę pierwszeństwa z Mickiewiczem, był ukochanym poetą Piłsudskiego, który z jego tomikiem się nie rozstawał i w Belwederze dzień kończył lekturą wierszy poety. Nawet ciężka gruźlica nie przeszkodziła mu w życiu aktywnym i ciekawym, a niezwykły dar pozwolił mu przewidzieć papieża – Słowianina na Piotrowej łodzi.
Zatem – do dzieła! Wysłuchaliśmy „Kordiana” Juliusza Słowackiego – lektury Narodowego Czytania 2024 w interpretacji prof. prof. Edyty Teichman, Eweliny Klimzy i Moniki Kot oraz aktorów szkolnego teatru. Do zobaczenia za rok!
GALERIA – plik otwiera się w nowym oknie