You are currently viewing WIZYTA W PARTNERSKIEJ SZKOLE W NIEMCZECH – NASZA MŁODZIEŻ NA WYMIANIE

WIZYTA W PARTNERSKIEJ SZKOLE W NIEMCZECH – NASZA MŁODZIEŻ NA WYMIANIE

W dniach od 18 – 23 kwietnia grupa uczniów i nauczycieli z I LO w Łańcucie była z rewizytą w Gesamtschule Reichshof. Kontynuowaliśmy w ten sposób trwającą 27 lat wymianą pomiędzy naszymi szkołami.  Był to czas pełen rozmów, integracji oraz poznawania historii i kultury naszych państw. Temat projektu: „Paszport przyjaźni – demokracja, jaką widzę wokół mnie” pozwolił nam z różnych perspektyw spojrzeć na nasze życie społeczne. Pobyt u rodzin goszczących pozwolił naszej młodzieży jeszcze lepiej poznać codzienność, tradycje i zwyczaje niemieckich przyjaciół. Projekt został dofinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Podczas wyjazdu grupa zwiedziła wspólnie Bonn (Muzeum Historii Niemiec), Kolonię (katedrę) oraz Düsseldorf. Odwiedzili tam Landtag, gdzie mieli możliwość poznania pracy parlamentu i prowadzenia prawdziwej dyplomatycznej dyskusji z jednym z polityków. Ważnym punktem programu było również spotkanie w niemieckiej szkole – zostaliśmy bardzo ciepło przywitani, obdarowani upominkami i uczestniczyliśmy we wspólnych zajęciach warsztatowych. Podarowaliśmy też naszym partnerom sadzonkę jabłoni. Od siedmiu lat to drzewo stało się symbolem naszej współpracy – niemiecka jabłoń rośnie od 2019 roku na terenie I LO w Łańcucie, teraz Gesamtschule Reichshof ma również podarowane przez nas drzewo. Ten wyjazd dał nam nie tylko wiele pięknych wspomnień i nowych doświadczeń, ale także stworzył nowe znajomości i relacje, które z pewnością pozostaną z nami na długo.