You are currently viewing Powieść obrazem malowana….  Sienkiewiczacy obejrzeli (i zachwycili się) adaptacją „Chłopów” wg Reymonta

Powieść obrazem malowana….  Sienkiewiczacy obejrzeli (i zachwycili się) adaptacją „Chłopów” wg Reymonta

13 października br. w polskich kinach pojawiła się nowa, niezwykła ekranizacja uhonorowanej Literacką Nagrodą Nobla powieści Władysława Reymonta „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh’a Welchmana. To polski kandydat do nagrody Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy.

Ponad 260. Sienkiewiczaków zaledwie w trzy dni po polskiej premierze miało okazję obejrzeć niezwykłą brawurowo zrealizowaną animację (każda klatka malowana farbą olejną na podobraziu). Ujrzeliśmy fascynujące obrazy, z pięknie malowanymi, impresjonistycznymi tłami, grubo kładzioną farbą i rotoskopowanymi* sylwetkami aktorów. Wiecznie ruchome tła namalowały polską wieś jako żywy, wielobarwny, mieniący się organizm. Magnetyczne role Jagny, Boryny czy Antka wciągnęły nas w kipiące emocjami życie mieszkańców Lipiec.

Nie sposób nie wspomnieć o etnicznej, słowiańskiej muzyce stworzonej przez Łukasza L.U.C. Rostkowskiego:

Poszedłem tropem Reymonta– powiedział kompozytor. Pisarz wziął proste chłopskie słowa, zwroty i stworzył z tego arcydzieło. Ja próbowałem temu sprostać. Wziąłem proste instrumenty i starałem się stworzyć piękną i bogatą muzykę.

Opuszczając salę kinową Sienkiewiczacy rozpływali się w zachwytach nad filmem. To była niezwykle udana wyprawa do krainy literatury przetworzonej na ruchomy obraz.

*Rotoskop – maszyna umożliwiająca zamianę filmu aktorskiego na film animowany poprzez ręczne, klatka po klatce, odrysowanie występujących na nim form